Timemore Nano digitální váha

Not rated

Stylová digitální váha Nano od firmy Timemore.

€90,18 €74,53 excl. VAT
Availability: In stock
Delivery to:
06/06/2024
Code: 824
Timemore Nano digitální váha
Not rated

Product detailed description

Po úspěšné váze Basic scale přichází značka Timemore s modelem, díky kterému bude jedna radost kontrolovat přípravu vašeho oblíbeného espressa. Váha Nano se totiž perfektně hodí pod portafiltr a bude tak elegantní součástí vašeho espresso kávovaru.

Svými rozměry se jednoduše vejde mezi odkapávací plochu a portafiltr spotřebitelských espresso kávovarů a na trh s ní Timemore přišli roku 2021. Je tak skvělým pomocníkem nejen doma na vaší kuchyňské lince, ale perfektní práci odvede i v rušné kavárně. Na váze je přidané i tlačítko pro kontrolu průtoku kávy, které vám usnadní hlídat průtok kávy v reálném čase. Káva má hliníkový skelet a je uvnitř vyztužena pro lepší odolnost. Samozřejmostí je pak boční tlačítko on/off a vstup pro nabíjecí kabely USB A a USB C. V balení také naleznete gumovou podložku, díky které se nemusíte bát o stabilitu šálků, které na váhu umístíte. Uvnitř váhy se pak nachází baterie Li-ion, která vám umožní váhu používat nepřetržitě až 15 hodin.

Vlastnosti:

 • Tlačítko on/off
 • Tlačítko pro měření průtoku
 • Automatické časování
 • Citlivost +- 0,1g
 • Maximální hmotnost 2kg
 • Baterie Li-ion má kapacitu 780 mAh

Obsah balení:

 • Váha Timemore Nano
 • Nabíjecí kabel USB A a USB C
 • Gumové podložka

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

Introduction

Timemore, known for its innovative design and exceptional craftsmanship, is a brand that brings a new dimension to the world of coffee preparation. Emphasizing precision, aesthetics, and user comfort, Timemore provides coffee enthusiasts and professional baristas with tools that transform the daily ritual of coffee preparation into an artistic experience.

Our philosophy

At Timemore, we believe that preparing coffee should be not only functional but also visually appealing and intuitively satisfying. Our products are designed to be not only beautiful to look at but also to provide consistent and exceptional results.

Our products

 • Manual coffee grinders: High-quality grinders offering precise grinding and designed for long-term durability.
 • Scales and timers: Accurate tools for measurement, which are key to the perfect cup of coffee.
 • Coffee preparation accessories: From drippers to elegant glass servers, Timemore provides everything you need for coffee preparation.

Design and innovation

Timemore is known for its minimalist and elegant design. Our products are the result of careful research and innovation, ensuring that each product is not only aesthetically appealing but also highly functional.

Quality and sustainability

Our products are made from high-quality materials and are designed with durability and sustainability in mind. At Timemore, we value the quality and long-term value of our products.

Community and support

We are proud to support the coffee lover community worldwide. We offer extensive educational resources, workshops, and support for our customers to fully utilize the potential of our products.

Conclusion

At Timemore, we pride ourselves on bringing quality, design, and innovation to every cup of coffee. Whether you are a home coffee enthusiast or a professional barista, our products will help you discover the joy and art of coffee preparation. Join us and experience perfection with every cup you prepare with Timemore.